RESULTAT ARCTIC-CAT
CUP 10-11/2004 |
|||
I helgen kördes Arctic-Cat Cup i Östersund för 33'e gången i rad. | |||
Bägge dagarna var det nån minusgrad kallt, men blåsten gjorde att det blev kallt på Gräffsåsen. | |||
Många hade samlats för att följa denna stortävling som i år blev nytt rekord i antal startande. | |||
Ca 270 förare kom till start och konkuransen om en plats i finalen på Söndagen var stentuff, | |||
endast 18st förare från varje klass gick vidare till finalen. | |||
I PRO 800 kunde Janne Tapio vinna genom att placera sig etta ,två och etta i heaten. | |||
Janne fick ihop 57 poäng av 60st möjliga ,närmast var Peter Eson på 39 poäng, samma poäng | |||
son Tomas Åberg ,men genom en andra plats i sista heatet blev Peter två'a och Tomas fick nöja sig | |||
med en tredjeplats. En av dagens uppkörningar stod Christian Salemark för, Efter en dålig start, | |||
kom han ut som 16 man och började sedan uppkörningen till en fjärde plats på några varv! | Janne Tapio vann PRO 800 klassen | ||
Med lite mer flyt i starterna hade Christian hotat Emil om segern. | Bilder av Magnus dewall,kramforsligan | ||
UNGDOM 380 12-13ÅR | |||
1:a Ståle Eggen | Lynx | Tydal MK Norge | |
2:a Thomas Hegre | Lynx | Meråker MSK Norge | |
3:a Ville Ylianttila | Lynx | LAMK Finland | |
4:a Robin Olausson | Arctic-cat | Krokoms MCK | |
5:a Nikki Blomkvist | Arctic-cat | Team Walles MK | |
6:a Fredrik Thomsson | Lynx | Bollnäs MK | |
UNGDOM 380 14-16ÅR | |||
1:a Emil Johansson | Lynx | Gargnäs MK | |
2:a Anders Zackrisson | Lynx | Strömsunds MK | |
3:a Christian Åström | Lynx | Piteå MS | |
4:a Viktor Lundmark | Ski-doo | Gargnäs MK | |
5:a Erik Lidman | Arctic-cat | Älvsbyns MS | |
6:a Linus Öhgren | Arctic-cat | Infjärden Racing | |
DAMER 600 | |||
1:a Anna Henriksson | Ski-doo | Malungs MK | |
2:a Lina Kaasalainen | Lynx | Malungs MK | |
3:a Lena "humlan" Belius | Lynx | Njurunda MK | |
4:a Desiree Fransson | Polaris | Umeå AK | |
5:a Anna-karin Fredriksson | Ski-doo | Gagnefs SK | |
6:a Tina Gustavsson | Polaris | SMK Hedemora | |
MOTION 600 | |||
1:a Johan Dahlgren | Arctic-cat | Team Walles MK | |
2:a Daniel Östman | Lynx | Sundsjö SK | |
3:a Joakim Stensmo | Sundsjö SK | ||
4:a Fredrik Aarnseth | Ski-doo | Malungs MK | |
5:a Robin Lundin | Arctic-cat | Malungs MK | |
6:a Tony Carlsson | Lynx | Sundsjö SK | |
PRO 440 | |||
1:a Daniel Olofsson | Ski-doo | Lycksele MK | |
2:a Mac Lijenberg | Polaris | Team Walles MK | |
3:a Peter Löfvenius | Ski-doo | Burträsk MK | |
4:a Tom Johansson | Lynx | Gargnäs MK | |
5:a Andre Nyström | Polaris | Gargnäs MK | |
6:a Mattias "råttan" Lönn | Polaris | Östersund SK | |
SPORT 600 | |||
1:a Per Revelj | Polaris | Hedevikens SK | |
2:a Johannes Norberg | Arctic-cat | Storuman SK | Tyvärr ingen bild från 600 klassen |
3:a Jimmy Johansson | Ski-doo | Gargnäs MK | |
4:a Magnus Myhr | Arctic-cat | Malungs MK | |
5:a Andreas Haglund | Polaris | Östersund SK | |
6:a Magnus Säfström | Lynx | Borlänge MK | |
PRO 800 | |||
1:a Janne Tapio | Lynx | LA MK Team Tapio | |
2:a Peter Ericsson | Polaris | Skellefteå MS | |
3:a Tomas Åberg . | Lynx | Bollnäs MK | |
4:a Fredrik Granberg | Yamaha | Tavelsjö SK | |
5:a Daniel Olofsson | Ski-doo | Lycksele MK | |
6:a Andreas Ljungberg | Ski-doo | Team Walles MK | |
Tidigare vinnare av Arctic-cat cup>>> | |||